Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czosnowie

Świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi

Świadczenie przysługuje osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo domowe oraz podmiotom, które zapewnili na własny koszt łącznie zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

Wysokość świadczenia pieniężnego wynosi 40 zł na osobę dziennie i wypłacane jest z dołu, czyli za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia.

Świadczenie pieniężne nie przysługuje, jeżeli:

za osobę objętą zakwaterowaniem na wskazany okres wypłacono już świadczenia,

- za okres, którego dotyczy wniosek podmiot zapewniający zakwaterowanie i wyżywienie otrzymał dodatkowe wynagrodzenie, w tym za wynajem,

- warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi;

- we wniosku o przyznanie świadczenia podano nieprawdę.

Organ realizujący świadczenie może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienie. 

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz dołączyć "Kartę osoby przyjętej do zakwaterowania" osobno dla każdej osoby przyjętej na zakwaterowanie.


ZMIANY OD 30-04-2022 r

Od 30 kwietnia 2022 r. - obowiązkuje nowy wzór wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

W Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dz.U. z 2022, poz. 941). Nowe przypisy weszły w życie z dniem 30 kwietnia 2022 r.

Nowelizacja rozporządzenia nakłada na podmioty składające wnioski, obowiązek podania w „karcie osoby przyjętej do zakwaterowania” (załącznik do wniosku) nr PESEL obywatela Ukrainy, któremu zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie. Ponadto świadczenie będzie przyznawane za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 120 dni, od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium RP, i jest wypłacane "z dołu". Jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Wojewody Mazowieckiego, okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony.

Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy przybyłych  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty - ustalono wysokość świadczenia w kwocie 40 zł za osobę dziennie.

Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia.

Ponadto organ rozpatrujący wniosek może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zostaną uznane za zagrażające zdrowiu lub życiu ludzi, bądź gdy we wniosku podano nieprawdę, świadczenie nie przysługuje.

Aby otrzymać świadczenie, należy wypełnić wniosek wraz z  kartą osoby przyjętej do zakwaterowania oraz złożyć osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czosnowie ul. Warszawska 59 lub przesłać za pośrednictwem EPUAP (wniosek oraz załączniki powinny być opatrzone podpisem kwalifikowanym).

Wszelkie informacje udzielane będą pod nr tel. 22 785 05 58 wew. 103


 

Zarządzenie nr 50/2022 Wójta Gminy Czosnów z dnia 18 maja 2022 r. w sprawie powołania i nadania regulaminu komisji ds. weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy

 


 

AKTUALIZACJA z dnia 25-06-2022 r.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przyslugującego z tytułu zapewnienia zakwaterowani i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłuzania jego wypłaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 1336), to gmina a nie wojewoda jak dotychczas, może decydować o przedłużeniu okresu wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni, ale tylko dla konkretnych grup osób określonych w tym rozporzadzeniu.

Gmina może przedłużyć okres wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni w przypadku zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelowi Ukrainy, który:

1) posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób nie-pełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558);
2) posiada dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności;
3) ukończył 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni);
4) jest kobietą w ciąży lub osobą wychowującą dziecko do 12 miesiąca życia;
5) samotnie sprawuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci;
6) jest małoletnim wymienionym w art. 25a ust. 1 ustawy.

Świadczenie z:
1) pkt 1 i 2 – przysługuje za osobę niepełnosprawną, za osobę sprawującą nad nią opiekę i za każde małoletnie dziecko tych osób;
2) pkt 4 – przysługuje za kobietę w ciąży i za każde jej małoletnie dziecko lub za opiekuna wychowującego dziecko do 12 miesiąca życia i za wszystkie jego małoletnie dzieci;
3) pkt 5 – przysługuje za opiekuna i za każde małoletnie dziecko;
4) pkt 6 – przysługuje za małoletniego, za opiekuna tymczasowego ustanowionego dla małoletniego oraz za wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego.

 

Rozporządzenie weszło w życie z dniem nastepującym po dniu jego ogłoszenia.


Zmiany od 1 lipca 2022 r. - Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
 

Informacja, dotycząca możliwości złożenia wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Wnioski - które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. - czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy -  należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)

Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r. (wniosek w załączniku, na dole strony)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf

Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.

 


WAŻNE TERMINY!

We wniosku o świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, wnioskodawca będzie mógł podać zamiast numeru PESEL, inny dokument potwierdzający tożsamość obywatela Ukrainy np. numer paszportu. Złożenie takiego wniosku będzie możliwe w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od wejścia w życie tych przepisów.

Uregulowano także termin na złożenie wniosku obejmujący okres, w którym zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy do dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 30.06.2022 r. Wniosek za ten okres składa się w terminie do 31 lipca 2022 r.

Przykład: jeżeli w okresie od 15.05.2022 r. do 30.06.2022 r. byli zakwaterowani u gospodarza obywatele Ukrainy, to wniosek powinien zostać złożony do 31 lipca 2022 r..

Pozostałe wnioski składane po 1 lipca br., należy bezwzględnie złożyć w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem.

Wnioski złożone z uchybieniem tych terminów pozostawia się bez rozpatrzenia.


NOWY WZÓR WNIOSKU OD 1-11-2022 r.

W dniu 01-11-2022 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002226/O/D20222226.pdf


 

NOWY WZÓR WNIOSKU OD 03-05-2023 r.

Dnia 2 maja 2023 r. w  Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dz. U. z 2023 poz. 838).

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, prawo do wnioskowania o świadczenie pieniężne przysługuje do 24 sierpnia 2023 r. Zmiany te zostały uwzględnione w ,,Karcie osoby przyjętej do zakwaterowania”, stanowiącej załącznik do wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Podmiot wnioskujący o wypłatę świadczenia jest zobowiązany do złożenia oświadczenia na wniosku, że: „zapewniono na własny koszt zakwaterowanie i wyżywienie osobie wskazanej w karcie osoby przyjętej do zakwaterowania, stanowiącej załącznik do niniejszego wniosku; osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia; za okres, którego dotyczy wniosek, nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem; dane podane we wniosku są prawdziwe”.  Wniosek składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Świadczenie w kwocie 40 zł jest przyznawane na podstawie złożonych wniosków za okres faktycznego zapewniania, na własny koszt, zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest wypłacane z dołu. Wypłata świadczenia może być uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia.

Treść rozporządzenia: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/838


NOWY WZÓR
WNIOSKU O ŚWIADCZENIE PIENIĘŻNE ZA ZAPEWNIENIE ZAKWATEROWANIA I WYŻYWIENIA OBYWATELOM UKRAINY
obowiązuje od 24-08-2023 r.

24 sierpnia 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywajacym na teryrtorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi.

Zmiana dotyczy zaktualizowania karty osoby przyjętej do zakwaterowania i polega na umożliwieniu składania wniosków o świadczenie pieniężne za okres od dnia 25 sierpnia 2023 r. do dnia 4 marca 2024 r.

Link do rozporządzenia: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/1684

W załacznikach: wzór wniosku i karty osoby przyjętej do zakwaterowania.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie RODO.


NOWY WZÓR
WNIOSKU O ŚWIADCZENIE PIENIĘŻNE ZA ZAPEWNIENIE ZAKWATEROWANIA I WYŻYWIENIA OBYWATELOM UKRAINY
obowiązuje od 02.03.2024 r.

W dniu 2 marca 2024 r. weszło w życie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowaniai wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiejw związku z działaniami wojennymi.

Zmiana dotyczy zaktualizowania karty osoby przyjętej do zakwaterowania i polega na umożliwieniu składania wniosków o świadczenie pieniężne za okres do dnia 30 czerwca 2024 r.

Link do rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001684/O/D20231684.pdf

W załacznikach: wzór wniosku i karty osoby przyjętej do zakwaterowania.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie RODO.


NOWELIZACJA USTAWY
o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Informujemy, że z dniem 7 czerwca 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórym innym ustawy. Treść ustawy została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP (Dz. U. z 2024 r. poz. 854).

Ustawa przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r., a także wprowadza szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców, w tym wygasza wypłatę świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy – art. 13 i 13a zostały uchylone.

Przedmiotowe świadczenie będzie wypłacane za pomoc udzieloną obywatelom Ukrainy w okresie do 30 czerwca 2024 r., zaś wnioski o jego wypłatę będzie można składać w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem, jednak nie później niż do dnia 31 lipca 2024 r.

Od dnia 1 lipca 2024 r. do spraw zapewnienia zakwaterowania obywatelom Ukrainy, o którym mowa w art. 13, stosuje się art. 68, zgodnie z nowelizacją którego osoba użyczająca lokal może w każdej chwili pisemnie wezwać obywatela Ukrainy do jego opuszczenia wyznaczając termin na opuszczenie lokalu nie krótszy niż 14 dni.

Na wniosek osoby użyczającej lokal lub obywatela Ukrainy wezwanego do opuszczenia lokalu, wojewoda może zapewnić pomoc na zasadach określonych w art. 12.

Obywatele Ukrainy, którzy nadal będą wymagali wsparcia po wejściu w życie znowelizowanej ustawy, mogą zgłaszać się do Wojewody Mazowieckiego, który może udzielić im pomocy wskazując wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania. W tej sprawie należy skontaktować się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie pod całodobowym nr telefonu 987.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Programy i Projekty