W dniu 11 sierpnia 2022 r. opublikowana została ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1692), która weszła w życie z dniem 12 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z treścią ustawy dodatek węglowy przysługuje:
Osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).
Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.
Dodatek węglowy wynosi jednorazowo: 3000 zł zarówno dla gospodarstwa domowego jednoosobowego jak i gospodarstwa wieloosobowego;
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).
Wnioski można składać:
- papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czosnowie ul. Warszawska 59 w godzinach: poniedziałek 9-16, wtorek – piątek 8-15 (czwartek – dzień wewnętrzny)
- elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP
UWAGA! Zgodnie z art. 2 ust. 14 tejże ustawy w przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP), wniosek ten opatruje się:
1) kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub
2) uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Aby dowiedzieć sie jak podpisac dokument elektroniczny podpisem zaufanym wejdź w zakładkę: INSTRUKACJA JAK PODPISAĆ DOKUMNT ELEKTRONICZNY PODPISEM ZAUFANYM i postępuj zgodnie ze wskazówkami.
Wniosek o wypłatę dodatku węglowego można składać do dnia 30.11.2022 r. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w Gminny Ośrodku Pomocy w Czosnowie pod nr tel. 022 785 05 58.
Więcej -> https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-weglowy
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym ( Dz. U. z 2022 poz. 1692);
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego ( Dz. U. z 2022 r., poz. 1712).